4925 No lu Karayolu Taşımacılık Kanunu

 4925 No lu Karayolu Taşımacılık Kanunu
4925 no lu kanun kapsamında verilen K 3 Yetki belgesi evden eve eşya taşımacılığı yapmakta olan tüm firmaların zorunlu olarak Ulaştırma bakanlığından alması gereken bir yetki belgesidir. K 3 yetki belgesi Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma bakanlığı tarafından evden eve kara yoluyla yapılacak olan nakliyat işlemlerinin, ülke ekonomisine en uygun şekilde yapılmasını sağlamak, taşımacı, acente, taşıma işleri komisyoncusu, taşıma işlerinde istihdam edilenlerin yeterlilikleri, taşımacının ve müşterinin haklarını ve sorumluluklarını belirlemek amaçlarıyla oluşturulmuş 4925 no lu kanun kapsamında verilmektedir.

Evden eve nakliyat işlemi gerçekleştirecek tüm işletmelerin K 3 yetki belgesine sahip olmaları bir zorunluluktur. K 3 yetki belgesi sahibi olmayan tüzel kişilikler veya şahıslar yasal olarak evden eve eşya taşımacılığı hizmeti veremezler. K 3 yetki belgesi Ulaştırma bakanlığı tarafından taşıma işleri işletmecisinin mesleki saygınlık, mali ve mesleki yeterliliklerinin tespit edilmesi onaylanması anlamına geldiğinden, tüm taşıma hizmeti taleplerinizde firmalardan K 3 yetki belgesine sahip olup olmadığının öğrenilmesi, müşterilerin alacağı hizmetin doğru şekilde yapılacağının yasal olarak garantisidir.

4925 no lu kanun kapsamında evden eve nakliyat taşımacılığı ile ilgili tüm standartlar belirlenmiş ve kanun kapsamında taşıma işleri işletmecisi ile müşterilerin hak ve sorumluluklarını belirlenmiştir. 4925 no lu Kanun kapsamı içerisinde eşya taşımacılığında geçerli olan tüm kurallar, evden eve nakliyat süreci, taşınan eşyanın sigorta sözleşmesinin yapılması, taşıma rayiç fiyat tarifesi ve ilgili tüm standartları belirlemektedir.

K 3 yetki belgesine sahip olmadan yapılan tüm evden eve eşya taşımacılık işlemleri, karayolu Taşımacılık Kanunu kapsamında cezai işleme tabii tutulur. K 3 yetki belgesinin olmadığı sonradan anlaşılan durumlarda, eşya sahibinin ilgili makamlara başvurarak gerekli şikayeti yapması gerekmektedir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından tüm evden eve taşıma işlemleriniz için gerekli olan K 3 yetki belgesinin, taşıma işleri işletmecisinde var olup olmadığını öğrenmeniz tavsiye edilmektedir.


Yayınlanma Tarihi : 2013-09-10 20:52:27


Bu yazıyı 2 Kişi Beğendi 1039 Kişi Okudu


Benzer Yazılar

Yorum Yazın(Maximum characters: 100)
Karakter Kaldı.
Gönder
Yapılan yorumlarda IP adresi ve diğer bilgiler kayıt altına alınmaktadır.

Talep Şifreniz

Cep Telefonunuz

Nakliyat talebinize verilen teklifleri görmek için şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Talep eklerken kullanıdığınız cep telefon numaranızı giriniz.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Nakliyat Uzmanı Görüşü
Mustafa ÖNAL
Nakliyat Uzm.

Evden eve nakliyat fiyatları hakkında bilgilendirme

Evden eve nakliyat fiyatları çok fazla esneklik göstermekte olduğu gibi çoğunlukla müşterilerin aklını karıştırmaktadır. Örnek olarak kişi a firmasından 1500 TL teklif alırken Devamı

EN ÇOK OKUNANLAR

Ev Nakliyesinde Kullanılan Paketleme Ürünleri

Ev Nakliyesinde Kullanılan Paketleme Ürünleri

Günümüzde evden eve nakliyat hizmeti, insanların oluşan ihtiyaçlarına ve taleplerinin yoğunluğu nedeni ile oldukça büyük bir popülarite kazanmıştır. Günümüzde artık tü Devamı


Güvenceli Evden Eve Nakliyatın Faydaları

Güvenceli Evden Eve Nakliyatın Faydaları

Evden eve nakliyat sektörü içerisinde vatandaşlara sunulmakta olan evden eve nakliyat hizmetinin diğer pek çok hizmet alanında olduğu gibi en yüksek güvenlik önlemleri ile vatandaşlara sun Devamı


Haberdar Ol !

Portalımız hakkında haber ve duyurular haftalık email adresinize gönderilir.